dnes je 15.1.2025

Input:

Bylinné čaje pro zdraví i krásu

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.1.8 Bylinné čaje pro zdraví i krásu

Ing. Dana D. Daňková

Bylinkové čaje jsou našemu tělu prospěšné

z mnoha hledisek. Nejčastěji je zřejmě využíváme při nachlazení, mají však i pročišťovací a zklidňující účinky, nebo nám naopak mohou dodat energii. Při péči o naše tělo i duši bychom na ně rozhodně neměli zapomínat. Po příjemné koupeli zklidní, ráno naopak povzbudí. Následující rozdělení čajů je jen orientační, neboť každá bylinka má více různých účinků.

PROČIŠŤOVACÍ ČAJE

KOPŘIVA DVOUDOMÁ

Čaj z listů pročišťuje krev a močové cesty. Funguje také jako tonikum. Obsahuje mnoho vitaminů a minerálů včetně železa. Pomáhá při různých alergiích a při kopřivce a rýmě.

TŘEZALKA TEČKOVANÁ

Obsahuje flavonové glykosidy, třísloviny a barviva. Má příznivý vliv na vylučování žluči, podporuje látkovou výměnu, zlepšu je krevní oběh a zklidňuje organismus. Čaj připravený z jedné polévkové lžíce drogy a čtvrt litru vody se pije při nechutenství, onemocnění jater a žlučníku, ale i při nespavosti, nebo naopak vyčerpanosti, při migrénách, depresivních stavech, zánětech močových cest nebo gynekologických potížích.

JABLEČNÝ ČAJ

Jedno jablko nakrájíme na malé kousky, zalijeme cca třemi decilitry vařící vody a necháme deset minut luhovat. Pak nápoj přecedíme, přidáme pár kapek citrónu a pijeme teplý nejlépe po ránu nalačno. Organismus se pročistí, získá vitamín C a minerály a rozproudí se nám krev.

ČAJE NA POVZBUZENÍ

ROZMARÝNOVÝ ČAJ

Na začátku dne pomůže tento čaj rychle se postavit na nohy. Ulevuje od bolestí hlavy a používá se při trávicích potížích. Podle lidového léčitelství posiluje paměť a morálku.

MATEŘÍDOUŠKOVÝ ČAJ

Ulevuje od bolestí a má povzbuzující účinky. Doporučují ho lékaři při nachlazeních, chřipkách, bronchitidě, ale také při zánětech uší a nosních dutin. Desinfikuje trávicí trakt, má protikřečové, protihlístové a protinadýmavé účinky a mírní průjem. Zevně se používá při ústních zánětech jako kloktadlo s dezodoračním a desinfekčním účinkem.

HORKÁ CITRONOVÁ ŠŤÁVA PRO DOBROU KONDICI

Šťávu z jednoho citronu vymačkáme do šálku a zalijeme trochu zchladlou převařenou vodou nebo šípkovým či heřmánkovým čajem. Nápoj osladíme medem a pijeme, dokud je teplý.

SKOŘICOVÝ CIDER PRO RYCHLÉ ZAHŘÁTÍ A OBNOVU ENERGIE

Jablečný džus zředěný vodou v poměru 3:1 uvedeme do varu, přidáme kousek celé skořice a hřebíček a chvilku zvolna povaříme, aby se uvolnila chuť koření. Podává se horký s kolečkem citronu.

ZÁZVOROVÝ ČAJ

Jednu čajovou lžíci nahrubo nastrouhaného čerstvého kořene zázvoru přelijeme jedním litrem vroucí vody a necháme 5 minut luhovat. Poté scedíme a podle chuti můžeme přidat šťávu z jednoho citronu a med. Čaj je dobrý pro prohřátí organismu, při nachlazení, má povzbuzující a pročišťující účinky.

ZKLIDŇUJÍCÍ BYLINKOVÉ ČAJE

HEŘMÁNKOVÝ ČAJ

Používá se už od pradávna při trávicích potížích, ke zklidnění nervů a k omezení úzkosti. Použité sáčky je možné přikládat na podrážděné nebo zanícené oči.

MEDUŇKOVÝ ČAJ

Nejlepší je z nesušených listů a působí hlavně na nervy, zlepšuje trávení a při chřipce zmírňuje horečnaté stavy. Uklidňuje, ale nezpůsobuje ospalost.

ČAJ Z LIPOVÉHO KVĚTU

Velice oblíbený uklidňující čaj, který zmenšuje bolesti hlavy a pomáhá při usínání. Lipový čaj také snižuje teploty při nachlazení a chřipce.

MÁTA PEPRNÁ

Máta peprná obsahuje silice a mentol, jde o slabé sedativum, které má zároveň slabě dezinfekční účinek. Používá se při mírných bolestech, zvracení, průjmech, uklidnění nervové soustavy, uklidňuje křečové svírání. Při inhalaci pomáhá proti zánětu horních cest dýchacích.

OZDRAVNÉ ČAJE PŘI NACHLAZENÍ

ŠÍPKOVÝ ČAJ

Tento čaj je bohatý na vitamin C a používá se jako prevence při nachlazení a infekci. Pro lepší chuť se do něj přidává kousek citronu nebo jeho kůry.

ČAJ Z DIVIZNY VELKOKVĚTÉ

Účinnými látkami jsou saponiny a flavonidy, které podporují rozpouštění hlenů a usnadňují odkašlávání, výrazně zastoupené slizy zase chrání sliznici horních cest dýchacích před vysycháním. Při potížích se doporučuje pít šálek čaje několikrát denně, k dlouhodobému užívání není však pro velké množství saponinů vhodný. Kromě odhleňovacích účinků působí divizna i protizánětlivě, tlumí křeče a podporuje tvorbu

Nahrávám...
Nahrávám...