dnes je 27.12.2024

Input:

Vztahy mezi sourozenci

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.3.2 Vztahy mezi sourozenci

Eva Lábusová

Žijeme v době, která by mohla vstoupit do dějin pod názvem „éra jedináčků“. Podle sociologických výzkumů připadá v současnosti na jednu českou ženu v plodném věku necelých 1,3 dítěte. Dětští psychologové považují tento trend za zneklidňující – jak se promění společnost, v níž velké procento lidí během dětství neprojde zkušeností se sdílením základního životního prostoru s jinou, na obdobné úrovni postavenou bytostí?

PŘÍPRAVY NA PŘÍCHOD NOVÉHO MIMINKA

Když má do rodiny přibýt druhé dítě, nastává pro všechny její členy nová, specifickým způsobem zátěžová situace. Nejsilněji ji zajisté prožívá prvorozené dítě, zvláště pokud je věkový rozdíl mezi ním a jeho přicházejícím sourozencem větší než jeden a menší než sedm let. Je proto mimořádně důležité starší dítě na příchod sourozence připravit.

Začít můžeme tím, že již z těhotenství uděláme společnou věc. Dítě se snadno nechá vtáhnout do radosti z očekávání nového přírůstku do rodiny. Hladí mámino rostoucí bříško, prohlíží si knihy s obrázky plodu v lůně, naslouchá srdečním ozvám při preventivní prohlídce. Pokud to jeho zralost dovolí, učiňme z něho i kvalifikovaného rádce: Kam postavíme přebalovací pult a kam postýlku? Které hračky jsou už pro velkého sourozence příliš „dětinské“, takže je raději přerovnáme do zvláštní krabice pro malého? Především ale dávejme staršímu dítěti najevo, že je stále milujeme a že nám na něm záleží.

Navzdory všem přípravám se běžně stává, že narození sourozence starší dítě přece jen vyvede z rovnováhy. Těžko chápe, že maminka už není jen jeho, a často reaguje tzv. regresí – např. chce být znovu kojeno, začne se pomočovat, ač už bylo zvyklé chodit na nočník, kňourá bez zjevného důvodu a všelijak jinak na sebe upozorňuje. Pro rodiče to bývá vyčerpávající, ale pokud v této – naštěstí pouze přechodné – fázi dokáží staršímu dítěti věnovat dostatečnou trpělivost, situace se brzy zklidní (více o tom v článku Příchod sourozence do rodiny.).

Ke stabilizaci přispěje i to, pokud od staršího dítěte s vděkem a respektem přijímáme jeho „pomoc“. Nešetříme pochvalou, když dokázalo postát u postýlky, než maminka vyřídila telefonický hovor, nebo odneslo použitou plínku do popelnice. Smutky rozptýlí také vhodný dárek – např. panenka-miminko, o kterou se batole stará obdobně jako máma o mladšího sourozence.

SOUŽITÍ S BRATREM ČI SESTROU – NENAHRADITELNÁ ŠKOLA ŽIVOTA

Sourozenci jeden od druhého nesmírně získávají, a to i tehdy, když na sebe projevy vzájemné lásky nechají čekat (sourozenecký vztah mívá svůj vývoj a někdy k sobě děti nejprve musí nalézt cestu).

Mít sourozence nicméně za všech okolností znamená dostávat po celé dětství velmi efektivní trénink v různých způsobech sociálního chování. Děti se musí jedno druhému přizpůsobovat. Snaží se vzájemně tolerovat, chápat a dělit. V neposlední řadě se také učí prohrávat, přičemž někdy bojují proti sobě navzájem, jindy spolu proti společným nepřátelům. V obou případech tak vstřebávají fenomén žárlivosti a rivality.

Život mezi sourozenci zkrátka předpokládá neustálé úsilí o vybalancování vzájemných vztahů a rozvíjení strategie, jak přijatelně obhájit svůj životní prostor.

DŮLEŽITOST SOUROZENECKÉ POZICE

Psychologové o ní nepochybují a život jim dává (samozřejmě s výjimkami) za pravdu. Mezi prvorozenými najdeme nejvíce spolehlivých perfekcionistů a

Nahrávám...
Nahrávám...