dnes je 3.1.2025

Input:

Ubrousková technika

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

7.5.5 Ubrousková technika

Kateřina Dratvová

UBROUSKOVÁ TECHNIKA

Ubrouskovou technikou se dá ozdobit téměř jakýkoliv povrch. Od květináčů a kamínků, přes papírové i plastové krabice, textil, svíčky až po nábytek. Tentokrát se podíváme na zdobení květináčů a dalších doplňků domácnosti.

Budeme potřebovat: akrylové barvy, lepidlo na lepení ubrousků a přelakování art potch nebo Herkules, krakelovací lak (prodává se ve výtvarných nebo hobby potřebách, způsobuje popraskání barvy), ubrousky s obrázky, plochý štětec.

MALOVÁNÍ NA KVĚTINÁČE

Květináče nebo truhlíky jsou nejdostupnějším zkušebním předmětem, na kterém si můžete tuto techniku vyzkoušet. Akrylové barvy na plastech drží, ale časem se poškrábou. Je proto důležité povrch důkladně vyčistit, případně odmastit, aby barva dobře přilnula. Budete-li malovat květináče keramické, které propouštějí vlhkost, vřele doporučuji použít akrylové barvy, které se dají zafixovat upečením v troubě. Zamezíte tím totiž olupování barvy u květináčů, které používáte k jejich účelu. Zaléváním květin se totiž voda postupně dostává skrz květináč, barva nabobtnává a odlupuje se. Postupujte podle návodu na lahvičce, obvykle postačí zapečení 15-30 minut při 150 stupních, a nelekejte se, když při zapékání barva trochu páchne.

Podobně jako u zdobení textilu, i tady platí, že obrázek z ubrousku je dobře vidět na světlém povrchu. Drtivá většina květináčů je tmavá, zvolte proto světlý odstín barvy pro celý květináč nebo jen část pod budoucím obrázkem. Natřete květináč akrylovou barvou, pro první vrstvu na keramický květináč lze barvu trochu naředit vodou, aby k povrchu dobře přilnula, pro plastové povrchy se barva neředí. Můžete použít i několik odstínů najednou a docílit zajímavého vzhledu květináče se šmouhami. Většinou je nutné použít dvě vrstvy barvy, budete-li barvu fixovat zapečením v troubě, postačí zapéct jednu vrstvu. Další možností přípravy podkladu pod ubrousek je použití již zmíněného krakelovacího laku: natřete první vrstvu tmavší barvy a nechte zaschnout, případně zafixujte v troubě, poté květináč natřete krakelovacím lakem. Je důležité natírat stále stejným směrem. Nechte chvíli zaschnout (postupujte podle návodu na lahvičce s lakem) a natřete stejným směrem druhou vrstvu kontrastní barvy nebo světlejšího odstínu. Po chvilce uvidíte, jak se druhá vrstva barvy na povrchu „trhá“ a tvoří drobné prasklinky ve směru, kterým jste natírali. Nechte dobře zaschnout.

Obr. 1 – Originální květináč potěší a okouzlí i návštěvy

Vyberte a vystřihněte motiv z ubrousku a sloupněte pouze vrchní vrstvu. Pro horní okraj květináče můžete použít nastříhané proužky ubrousku se vzorem, některé ubrousky takový proužek po okraji mají. Záleží jen na vaší fantazii. Natřete podklad tenkou vrstvou lepidla art potch nebo Herkulesu a opatrně přikládejte ubrousek.

Ubrousek se navlhčením začne krabatit, postupně ho směrem k okrajům vyhlazujte, nejlépe prsty nebo štětcem namočeným v lepidle. Velmi

Nahrávám...
Nahrávám...