dnes je 13.1.2025

Input:

Saunování kojenců a batolat

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.8 Saunování kojenců a batolat

Mgr. Jana Sedláková

PROČ ZAČÍT SE SAUNOVÁNÍM MALÝCH DĚTÍ ?

Protože snem každého rodiče je mít zdravé děťátko, které dobře spí a jí, je usměvavé, občas pláče a pěkně (svým tempem) se vyvíjí. Sauna má blahodárné účinky na zdraví člověka a výborný preventivní účinek, dá se využít i k otužování či zvyšování kondice.

Pravidelným saunováním dětí s rodiči lze posílit vlastní obranné síly organismu.

Důležitý je i výchovný význam sauny. Rodiče tím, že chodí do sauny, učí své děti chování podporující zdraví. Děti od malička sledují, jak se rodiče starají o své tělo. Pokud chodí rodiče do sauny nazí, dítě se velice přirozeně učí rozdíly mezi mužem a ženou a nahotu nebere jako nic neobvyklého.

V neposlední řadě v sauně může celá rodina společně strávit velmi příjemné chvíle.

Z vlastní zkušenosti saunu doporučuji všem, protože je ideální ke zvyšování odolnosti organismu – pak snáze odolá nákaze a nemocem. Musíte ale neustále myslet na to, že saunujete své děti, a ne pouze sebe.

Děťátko můžete saunovat:

  • sami v domácí sauně,

  • v sauně s dalšími rodiči pod vedením,

  • v sauně po plavání s baby clubem.

Děti mají mít teplotu v prohřívárně 70 až 85°C (teplota max. 85 °C, měřeno zásadně ve výši 175 cm nad podlahou v rohu diagonálně vůči topidlu, relativní vlhkost vzduchu 25 %). Proto nedoporučujeme jít s dítětem do veřejné sauny, kde je teplota vyšší.

VĚK DĚTÍ

Začít se saunováním děťátka můžeme ve 2 měsících, prakticky hned pokud má děťátko zahojený pupík a je zdravé. Samy maminky cítí, která miminka jsou bez problémů, prospívají, dobře spí, a s těmi mohou začít navštěvovat saunu. Miminkům, která mají nějaký „problém“, saunu nedoporučuji.

REAKCE NAŠEHO ORGANISMU NA SAUNU

Jaké procesy během saunování v těle probíhají? Dochází k většímu prokrvení, zvyšuje se rychlost cévních reakcí, což naše tělo využije při nachlazení. Snižují se obě hodnoty tlaku a zrychluje se tepová frekvence. Dýchání se zrychluje a prohlubuje, dochází k uvolnění dýchacích cest. Ustupuje nervozita, neklid, nespavost a tísnivé pocity (proto po saunování děti lépe spí, jí, jsou v dobré pohodě, nejsou přecitlivělé a dokážou se zklidnit). Termoregulační systém organismu se přehřátí brání pocením, takže musíme doplňovat tekutiny (nejen během saunování, ale již od rána a po celý zbytek dne). Pocením se náš organismus zbavuje škodlivých odpadních látek. V našem těle dochází ke zvýšení hladiny imunitních látek, čímž získáváme větší odolnost. Dochází k psychickému i fyzickému uvolnění, relaxaci, nastává pocit euforie a blaha. Klesá počet bílých krvinek, které jsou vždy průvodním jevem zánětů a alergií, a zvyšuje se počet těch, které pohlcují choroboplodné mikroby a viry. Tvoří se protilátky na sliznici dýchacích cest (proto sauna pomáhá dětem, které trpí opakovanými záněty průdušek a dýchacích cest). Je prokázáno, že u saunujících se dětí je výskyt onemocnění horních cest dýchacích 10x nižší než u dětí, které saunu nenavštěvují. Tento stav trvá cca 6 až 7 dní, proto je ideální saunovat děti jednou týdně.

JAK SAUNOVÁNÍ PROBÍHÁ

Celý proces saunování má 4 fáze:

  1. Příprava – Rodiče a děti se svlečou, umyjí a osprchují. Ideální je mít omyvatelné podložky, na které lze děti bez obav položit. Nebo si navzájem pomoci a

Nahrávám...
Nahrávám...