dnes je 15.1.2025

Input:

Průjem

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.1.2 Průjem

doc. MUDr. Ivan Novák, CSc.

Průjem je zvýšená frekvence stolic, které mají vyšší obsah vody a mohou obsahovat hlen nebo krev. U kojeného dítěte bývá v prvních týdnech stolice při každém přebalení dítěte. Je většinou žlutá, řídká, ale ne vodnatá a připomíná míchaná vajíčka.

Vzácně průjem způsobuje to, že dítě má vrozenou poruchu štěpení a vstřebávání živin (např. nesnášenlivost mléčného cukru, laktózy nebo obilné bílkoviny, lepku). Jindy dítě nesnáší např. bílkoviny kravského mléka. I proto se snažíme, aby bylo stravou dítěte v prvním půlroce života výhradně mateřské mléko. To je zároveň ideální ochranou střevního traktu dítěte před nejčastější příčinou průjmů u novorozenců a kojenců – infekci. V mateřském mléce jsou proti infekci na sliznicích působící bílkoviny – sekreční imunoglobuliny A i jiné látky (např. lysozym). Mateřské mléko vede i k osídlení střeva zvláštní bakteriální flórou, která brání osídlení střeva choroboplodnými zárodky.

CO JE PŘÍČINOU PRŮJMU?

Nejčastěji průjmy vyvolávají viry, které způsobují více než 50 % dětských průjmů. Průjem způsobují i některé bakterie.

DEHYDRATACE

Nebezpečí průjmu u novorozenců, kojenců a batolat spočívá v tom, že mohou vést ke ztrátě tekutin a solí z organismu, a to relativně mnohem rychleji než třeba u školních dětí. Zažívací trakt v prvních měsících života musí zprostředkovat dítěti až čtyřnásobné množství energie na 1kg tělesné hmotnosti, než potřebuje školní dítě, protože kojenec v tomto období roste a vyvíjí se a navíc od konce prvního roku začne vyvíjet výraznou pohybovou aktivitu. Vysoká potřeba energie je spojena s velkou potřebou vody (kojenec potřebuje s ohledem na povrch těla nebo tělesnou hmotnost až čtyřikrát více vody než dospělý).

Má-li dítě za den více než 8 řídkých, vodnatých stolic, může nastat vážný úbytek vody z těla – dehydratace. Ke ztrátám tekutin při zánětu v zažívacím traktu přispívá i zvracení, které je u virových zánětů pravidlem. Dehydratace je závažná, jestliže ztráta tekutin činí během 48 hodin více než 5 % tělesné hmotnosti. Dítě je neklidné, málo močí (např. po dobu delší než 6 hodin má suché pleny), sliznice jsou suché a nápadně červené. Kůže ztrácí elasticitu a nohy a ruce má dítě

Nahrávám...
Nahrávám...