dnes je 14.1.2025

Input:

Přirozené plánování rodičovství (PPR)

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.1.3.1 Přirozené plánování rodičovství (PPR)

MUDr. Ludmila Lázničková

V dnešní době téměř každá rodina, každý manželský pár, alespoň po jistou dobu, řeší otázku kolik dětí mít a kdy je mít. Lidé hledají metodu regulace početí, která je spolehlivá a zároveň bez vedlejších zdravotních účinků. Nabídkou řešení je využití osvědčených moderních metod přirozeného plánování rodičovství, založených na vědeckých podkladech. Ty umožňují nalézt optimální období pro početí dítěte a také spolehlivě vymezit období, kdy k početí, a tedy ani k těhotenství, dojít nemůže. Pokud se manželé chtějí vyhnout početí, spolehlivost této metody je srovnatelná se spolehlivostí hormonální antikoncepce, ovšem bez vedlejších negativních účinků na organizmus uživatelky. Velmi pomáhá při určení příčin dosavadní neplodnosti, načasování vhodné léčby a tím i dosažení žádoucího těhotenství.

Vědomí plodnosti lze využít jako diagnostická metoda při objasňování nepravidelností cyklů. Dalším přínosem této metody je, že při respektování společné plodnosti dochází k prohloubení vztahu mezi manžely.

Je to metoda, která má i svou definici stanovenou Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Podle ní je definována jako „způsob plánování rodičovství, s jehož pomocí může být o těhotenství vědomě usilováno na základě sledování přirozeným způsobem se vyskytujících ukazatelů a příznaků plodné a neplodné fáze v ženském menstruačním cyklu“.

Přirozené plánování rodičovství vychází ze skutečnosti, že k početí nedochází při každém pohlavním styku. Dny, kdy k početí může dojít, se označují jako plodné, ostatní jako neplodné. Při stanovení plodných a neplodných dnů se vychází z toho, že společná plodnost páru je dána vzájemným překrytím životnosti spermií a životnosti vajíčka. Spermie v prostředí pro ně nepříznivém poměrně rychle hynou. V prostředí pro ně příznivém, které je vytvářeno v kryptách hrdla děložního, spermie přežívají a zachovávají si schopnost oplodnění i několik dnů. Vajíčko po ovulaci, pokud není oplodněno, během 12-16 hodin zaniká.

Kdy ve skutečnosti dochází k ovulaci, uvolnění vajíčka, a jak je to s tou společnou plodností, (a neplodností), se dá dobře poznat sledováním změn kvality hlenu, který je tvořený v hrdle děložním, a na základě měření bazálních tělesných teplot. Tak je možné velice přesně toto hledané období nalézt.

V současné době je nejspolehlivější a pro manželský pár nejpřijatelnější symptotermální metoda, která byla vypracována v rámci vládního programu Spolkové republiky Německo. Metoda je podložena laboratorními a ultrazvukovými vyšetřeními.

Aby byla zajištěna spolehlivost metody, je nutné respektovat plodné období. Aby uživatelé měli jistotu ve stanovení plodného období, rozhodně doporučujeme konzultace s vyškolenými poradci.

S metodou se dá začít kdykoliv, v kterémkoliv věku, a je použitelná i v období po porodu.

Pro první měsíce po porodu platí zásadní pravidlo:

Pokud žena kojí zcela podle potřeb dítěte, včetně kojení v noci, bez dalšího přikrmování (bude se tedy

Nahrávám...
Nahrávám...