8.4.1
Postupy kardiopulmonální resuscitace dospělých
MUDr. Pavla Hružíková
Každých 45 sekund dochází v Evropě k srdeční zástavě. Na zástavu oběhu umírá 10x více lidí než na následky dopravních nehod. Včasná a správně prováděná KPR může postiženému zachránit nejen život, ale i značně zvýšit kvalitu života po srdeční zástavě.
Foto příloha 1: Řetězec přežití
Zdroj:< http://www.firstaidforfree.com/what-is-the-chain-of-survival/>
1. Opatrně přistupte
Při nálezu postiženého dbejte na vlastní bezpečnost. Zkontrolujte okolí, zda nehrozí nebezpečí úrazu či napadení. Přistupte k postiženému. V případě možnosti použijte ochranné pomůcky (rukavice).
2. Zkontrolujte vědomí
Zkontrolujte stav vědomí postiženého hlasitým oslovením: "Haló, pane/paní?" "Slyšíte mě?" Pokud reaguje, nechte postiženého v nalezené poloze a zeptejte se na obtíže, které ho trápí, a pravidelně ho kontrolujte. V případě, že postižený nereaguje, s ním lehce zatřeseme a sledujeme reakci.
3. Volejte o pomoc z okolí
Přivolejte další osoby ze svého okolí, které by vám pomohly. Na veřejném prostranství je vhodné oslovovat konkrétně.
Příklad: "Haló, vy pane v kárované košili! Prosím, mohl byste mi pomoci?"
4. Zprůchodněte dýchací cesty
Dýchacími cestami se dostává vzduch do plic. Při poruchách vědomí a ochrnutí svalstva dochází k uzávěru dýchacích cest zapadnutím kořenem jazyka. Toto je třeba uvolnit, aby vzduch mohl proudit dále do dýchacích cest a plic a umožnit tak dýchání, je-li přítomno. Nejprve zrakem zkontrolujeme, zda v dutině ústní nejsou cizí tělesa, uvolněné zuby, popř. zbytky potravy, zvratků, krve. Jsou-li volně uloženy, vyjměte je pod zrakovou kontrolou, aby nedošlo k dalšímu zasunutí hlouběji do dýchacích cest. Uvolnění "zapadlého" jazyka se provede záklonem hlavy a nadzvednutí brady. Jednu dlaň zachránce položí na čelo postiženého a lehce zatlačí. Současně ukazovákem a prostředníkem druhé ruky nadzvedne bradu v místě pod dolní čelistí. Neutlačujeme měkké tkáně pod bradou. Těmito pohyby dojde k záklonu, posunu kořene jazyka a případnému uvolnění dýchacích cest. Jazyk nijak mechanicky nevytahujeme ani nedržíme ven z úst prsty či jinými pomůckami typu zavíracího špendlíku!
Pokud předpokládáme, že může být postižena krční páteř při úraze, můžeme použít pouze předsunutí čelisti nadzvednutím brady (bez tlaku na čelo). Neobnoví-li se průchodnost dýchacích cest, pomalu zakláníme hlavu. Zbytečně s páteří nemanipulujeme a nerotujeme hlavou, ale nebojíme se záklonu. Resuscitace je zde přednější!
5. Zkontrolujte dýchání
Dýchání kontrolujeme pohledem, poslechem, pohmatem (na tváři), kdy se při provádění záklonu hlavy a zvednutí brady postiženého skloníme a přiblížíme tvář k jeho ústům a zároveň zrakem kontrolujeme zvedání hrudníku. Tento proces provádíme již současně s uvolněním dýchacích cest a dohromady by neměl trvat déle než 10 vteřin. Dýchá pacient normálně? Pokud ano, položte pacienta na záda, popř. do zotavovací, dříve stabilizované, polohy (viz níže) a dále průběžně kontrolujte stav vědomí a dýchání. Pokud dýchá neobvykle, volejte ZZS 155 a zahajte samotnou resuscitaci – komprese hrudníku, popř. umělé dýchání.
Abnormální dýchání jsou tzv. lapavé dechy neboli gasping, kdy postižený chrčí, nadechne se párkrát za minutu (pauza pár vteřin mezi vdechy) a lapá po dechu jako kapr. Spolu s bezvědomím jsou příznakem srdeční zástavy!
Zachráncům běžně neprovádějícím detekci tepu se nedoporučuje hledat puls na tepnách. Často docházelo k chybně pozitivním nálezům a tím oddálení potřebné resuscitace.
NahoruFoto příloha 2: Záklon hlavy a nadzvednutí brady
6. Volejte 155
Postup viz výše. Pokud voláme do budovy, je vhodné poslat volnou osobu před vchod, aby nasměrovala ZZS do správné místnosti.
7. Komprese hrudníku 30x – masáž srdce
Při kompresi hrudníku stlačujeme hrudník a tím vypuzujeme krev ze srdce dále do oběhu. Další…