dnes je 27.12.2024

Input:

Plavání a potápění v bazénu

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.9 Plavání a potápění v bazénu

Mgr. Blanka Kolářová Sudíková - BC Plaváček

PROČ SE POTÁPĚT ?

Vždyť jsme suchozemci, tak proč strkáme děti pod vodu? Tyto otázky vás mohou napadat při návštěvě bazénu, kde probíhá plavání malých dětí. Je pravdou, že se z plavání dětí stává módní (zdravá) záležitost, a tak jsou rodiče někdy ochotni podniknout nevídané věci: Opustit stojaté vody a vrhnout se do velkého neznáma. Pro člověka, kterého si vodní živel nezískal již jako malého, je tato exkurze náročná, ale pro svoje děťátko ji podnikne.

Jsme rozdílní, někdo plave jako paní radová a někdo jako potápka. Ten, kdo plave pod vodou, nepotřebuje argumenty k tomu, aby potápěl svoje dítě. Je pro něj naprosto přirozené se nadechnout, potopit se, pomalu vydechovat a pak se vynořit. Jenže pro toho, kdo má z vody strach a když se potopí, tak zavře oči, pusu, ucpe si nos, zadrží dech, celý ztuhne a po vynoření si prudce oddychne, že už to má za sebou, tak pro toho z vás je nutné, abych mu teď vysvětlila, proč potápíme děti.

Lidské tělo je složeno z cca 70 % vody, miminka v bříšku maminek tráví ve vodě spoustu času a bez vody vydržíme při životě jen pár dní. S elementem vody bychom neměli mít problém, ale opak je pravdou. Voda, to jsou emoce, strach, zima a spousta dalších pocitů. Voda nám dává hranice a ve vodě se projevíme takoví, jací jsme. Dnešní společnost je zaměřená na rozum, a tak je třeba, abychom nedávali najevo svoje pocity, i když víme, kolik problémů nám toto potlačování přináší. Voda nám ukazuje, jak velmi důležité je uvolnění. Jestliže jsme uvolnění, můžou v našem těle probíhat ozdravné procesy, naopak když jsme v napětí, přichází stres a nemoc. Abychom mohli pochopit a procítit vše, co nám voda nabízí, je nutné zažít pocit bezpečí a jistoty. A to je to, co spoustě z nás chybí. Vše analyzujeme a zkoumáme a těžko se dokážeme pouze odevzdat. Zkuste si představit, jak si leháte na záda na vodu a ona vás nese. Nebojujete, nic neděláte, jen uvolněně ležíte a necháte vodu, ať si kolem vás šplouchá. Že je to jednoduché? Zkuste a uvidíte.

Až pochopíte důležitost uvolnění, můžete si procítit potápění. Proč nám to někdy dělá problémy? Důvodů může být spousta, např. jako děti jsme se topili, chodili jsme do plavecké školy, kde nás házeli proti naší vůli do vody, náš vlastní porod byl špatný a možná jsme se přidusili či nalokali plodové vody, naši rodiče byli příliš úzkostní, bojíme se sexuální energie, bojíme se zneužití, bojíme se…

Obr. 1 – Potápění s děťátkem

Je důležité být k sobě upřímní. To, že máme s vodou problém, neznamená, že jsme špatní a už vůbec ne, že naše dítě bude mít také problém. Vše je možné řešit, záleží jen na naší ochotě. I když jste se nikdy nepotápěli, pociťujete z vody strach a opravdu ji nemáte rádi, existují dvě možnosti. Buď odhodíte zábrany a prostě to zkusíte, nebo se do ničeho nebudete tlačit a potápění s dítětem přenecháte partnerovi, který se potápí, anebo své děťátko prostě potápět nebudete.

Vše je správné, a tak nebuďte ve stresu, že nejste jako všichni ostatní.

JAK POTÁPĚT SEBE SAMA

ZAČÁTEČNÍCI

  • Pořiďte si plavecké brýle (cenově dostupné a kvalitní např. www.arena-shop.com ). Ve vodě je nutné mít otevřené oči, vidíte svoje dítě a podstatně lépe se budete cítit. Zavřené oči pod vodou přináší stres.

  • Jestliže vám při potápění nateče do nosu, klidně si ho rukou přidržte. Až si v tom budete jistější, zkuste pod vodou nos pustit a nosem vydechnout. Proud vzduchu zapříčiní to, že do nosu voda nenateče. A tak se můžete vynořit a zjistit, že nemusíte kuckat a dávit se.

  • Nebojte se otevřít i pusu. Zmenší se tlak v uších, uvolníte se a zjistíte, že voda v puse nevadí, prostě ji pak vyplivnete.

  • Nad vodou se nadechněte a do vody vydechněte. Nebojte se upustit vzduch, jednak se lépe zanoříte, protože vzduch vás drží v napětí a při hladině, a také se uvolníte. Vydechujte nosem i pusou a pozvolna. Časem zjistíte, že už o vydechování nepřemýšlíte a prostě se to děje.

  • Jestliže se opravdu bojíte, potřebujete cítit podporu. Chytněte se břehu bazénu, schůdků anebo poproste partnera či instruktorku v bazénu, ať se zanořují s vámi.

POKROČILÍ

  • První potopení děťátka většinou zařídí instruktorka. Je však důležité, abyste se potopili také a své dítě pod vodou viděli. Vidíte, že je vaše malé pod vodou v pohodě, a uklidníte se.

JAK POTÁPĚT DĚTI

  • Nejdůležitější je pocit, který při potápění svého dítěte budete mít. Jestliže si nejste jistí a vaše malé začne plakat, je to pro vás velká zkouška. Dítě potřebuje jistotu a já mám zkušenost, že opakovaným potopením se uklidní jak rodiče, tak dítě. Jedno potopení a pak

Nahrávám...
Nahrávám...