dnes je 15.1.2025

Input:

Otravy u dětí a jejich prevence

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.8 Otravy u dětí a jejich prevence

MUDr. Hana Rakovcová

Sotva človíček opustí bezpečí dětské postýlky a začne lézt, jednou z nástrah, která na něho čeká, je možnost otravy. Nejčastěji k otravám dětí dochází ve vlastním domově. Mimo zimní měsíce dochází k dětským otravám také venku, při procházce, při hrách na zahradě nebo v lese. Dětské otravy jsou nejčastější v batolecím věku (od chvíle, kdy človíček začne lézt, až do ukončení třetího roku života).

Otravou je ale také často ohroženo miminko v prvním půlroce života. „Viníky“ zde bývají omyly pečujících osob. Nejčastěji dochází k předávkování předepsaného léku (počet kapek se zamění za počet lžiček, odměrek apod.). Častá bývá také záměna léku určeného miminku za jiný, nebo záměna léku za jinou látku. Dítě například dostane místo kapek na kašel líh na pupíček nebo éterický olej do aroma lampy, lampový olej na svícení, dezinfekci, peroxid vodíku a podobně.

A CO TEDY MUSÍME VĚDĚT, MÁME-LI DOMA BATOLE?

Nikdy neskladovat prášky na praní, čisticí prostředky všeho druhu (např.odstraňovače usazenin v odpadech, čističe sporáků a grilů, odstraňovače vodního kamene, odstraňovače skvrn, bělicí a dezinfekční prostředky, leštěnky, prostředky do myček nádobí) na podlahové úrovni v neuzamčeném prostoru! Řada z těchto přípravků leptá nebo dráždí kůži, sliznice nebo oči. Po ochutnání může dítě kromě poleptání nebo podráždění sliznic zažívacího traktu trpět zánětem plic, ke kterému dojde v důsledku vdechnutí pěny nebo kapky prostředku. Obaly od těchto prostředků nemají být ve volně přístupném koši na odpadky! Batole může zbytky prostředku olízat z hrdla obalu! Leštěnky na nábytek, stejně jako lampové oleje do dekorativních lampiček obsahují z převážné části ropné produkty. Ve velkém procentu nehod dojde ke vdechnutí různě velkého množství kapaliny do plic, kde způsobí vlekle se hojící zánět. Smrtelné nehody nejsou vyloučeny, záleží mimo jiné na množství vdechnuté látky.

A POKOJOVÉ ROSTLINY?

Pozor hlavně na diefenbachii! Po ochutnání může mít děcko pálení v ústech, sliznice v ústech mu začnou otékat, čím menší dítě, tím víc bude ohroženo následným udušením. Na balkon si nepořizujte mimo jiné dnes tak „moderní“ durman nebo oleandr.

PREVENCE OTRAVY LÉKY

V době, kdy dítě již běhá, je nejvíc ohroženo otravou léky. Je už totiž zručnější, snadněji se jich zmocní. Proto zamykejte všechny léky bez výjimky! Je velká řada takových, která by vaše dítě mohla usmrtit, zvlášť, pokud byste si události nevšimli včas. A nikdy nevyhazujte nedobrané zbytky léků do odpadkového koše! Zbytky nedobraných a prošlých léků se shromažďují v lékárnách!

A pamatujte si! Prostředky potřebné pro zahrádkáře, lakýrníky, motoristy, kutily, stavebníky a další koníčkáře či profesionály neskladujte v bytových prostorách, kde by se k nim dítě mohlo dostat. Jsou obyčejně velmi nebezpečné a zrádné.

A jedna, doufejme, samozřejmost: Nikdy neuchovávejte žádné odlité nebo odsypané přípravky v obalech od nápojů a potravin!!! Je to trestuhodný zlozvyk, který se často nevyplatí ani dospělým!

A CO KDYŽ UŽ SE NÁM NEPODAŘILO NEHODĚ ZABRÁNIT? JAK SI PORADIT, KDO NÁM POMŮŽE?

Především vlastní klid, rozhodnost a jasná hlava! Nikdy nepropadejte panice, nedávejte najevo svůj

Nahrávám...
Nahrávám...