dnes je 15.1.2025

Input:

Nežádoucí reakce na potraviny

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.3 Nežádoucí reakce na potraviny

MUDr. Eva Kudlová, CSc.

Nežádoucí reakce na potraviny mohou být způsobeny mnoha příčinami, mezi mě patří i alergická reakce – potravinová alergie či nesnášenlivost. Za alergickou reakci však nelze považovat odezvu na konzumaci závadných potravin či jejich nepřiměřeného množství.

CO JE POTRAVINOVÁ ALERGIE ?

Potravinová alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na potraviny. Látky, které alergickou reakci vyvolají, nazýváme alergeny.

MEZI POTRAVINY, KTERÉ ČASTĚJI VYVOLÁVAJÍ ALERGII, PATŘÍ:

  • mléko, vejce, ryby,

  • různé druhy ořechů, arašídy,

  • citrusové plody, kiwi, ananas, mango, broskve, fíky, rybíz, angrešt, maliny, jahody, ostružiny,

  • celer, paprika, ředkev, ředkvičky, křen,

  • fazole, hrách, čočka, sója.

Alergii mohou často vyvolat také barviva a konzervační látky, které jsou v potravinách obsaženy.

Potravinová alergie postihuje 3–4% populace, ale u malých dětí je její výskyt vyšší. S věkem se výskyt potravinových alergií snižuje, protože 80–90% alergií „vyhasíná“ nejčastěji mezi 2.–4. rokem a děti pak mohou dříve zakázané potraviny jíst. Často vymizí alergie na mléko nebo vejce, ale alergie na ořechy většinou přetrvává.

Pravděpodobnost výskytu alergie je vyšší v rodinách, kde se již alergie vyskytuje. U dítěte, jehož jeden rodič trpí alergií, je riziko vzniku alergie 30 %, pokud trpí alergií oba rodiče, stoupne riziko na 60 %. Dispozici k alergii může lékař zjistit vyšetřením pupečníkové krve bezprostředně po narození.

JAKÉ JSOU PŘÍZNAKY ALERGIE?

Pokud je dítě na určitou potravinu přecitlivělé, jako první projev alergie se často objeví ekzém, kterému se říká atopický. Ekzém má různé formy – od zhrubnutí pokožky přes mokvavé plochy až po rudé skvrny se svědivými puchýřky. Na kůži se alergie může také projevit kopřivkou nebo otoky. Dále alergie může postihnout trávicí trakt (průjem, zvracení) nebo dýchací cesty (rýma či sípavé dýchání).

Pokud má vaše miminko potíže, je třeba vždy situaci řešit s pediatrem. Léčba spočívá ve vyřazení potraviny, která alergii způsobuje, ze stravy.

ALERGIE NA BÍLKOVINY KRAVSKÉHO MLÉKA

Alergie na bílkoviny kravského mléka, ze kterého se vyrábějí i náhrady mateřského mléka, se většinou projeví, jakmile dítěti podáte jiné mléko než mateřské. Je-li to možné, doporučuje se návrat k výlučnému kojení. V ostatních případech je třeba podávat speciálně upravenou kojeneckou výživu, kterou předepisuje lékař.

Vzácně se může reakce objevit i u výlučně kojených dětí. Různé látky z jídla, mezi nimi i mléčná bílkovina, přecházejí v malých množstvích do mateřského mléka, s nímž je dítě pak vypije a dostaví se alergická reakce. V tomto případě pomáhá vyřadit z jídelníčku maminky kravské mléko, vejce, ryby, ořechy a případně další potraviny, které by mohly být příčinou. Samozřejmě se ale poraďte s pediatrem.

Přecitlivělost na vaječný bílek je často spojena s alergií na mléko, ale může se vyskytovat i samostatně. Přecitlivělost na ovoce a zeleninu je často spojena s pylovou alergií. Polovina

Nahrávám...
Nahrávám...