dnes je 30.12.2024

Input:

Mléko v dětské výživě

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.10 Mléko v dětské výživě

Jindra Moravcová

Ohledně konzumace mléka se dají vést dlouhé diskuse a spory, stejně jako o požívání masa. Na jedné straně existuje spousta doporučení ke konzumaci mléka, sýrů a jogurtů a často je mléko uváděno jako nejdůležitější a nejvýznamnější zdroj vápníku pro dětský organismus. Existují ale i studie, které mléko vykreslují v poněkud jiném světle.

Odpůrci mléka předkládají jako zásadní zejména fakt, že žádné zvíře nepije mléko jiného živočišného druhu, a tudíž konzumace např. kravského mléka člověkem je nepřirozená. To je sice fakt, ale za nepřirozené bychom tím pádem měli považovat téměř všechno, co dělá člověk jinak než ostatní savci.

Existuje ale i několik dalších důvodů, proč nepovažovat mléko za nejdůležitější a nenahraditelnou složku potravy našich dětí. Nerada bych, aby z následujících řádků vyšlo mléko jenom negativně. Jen by bylo možná dobré více přemýšlet o jeho konzumaci, ale to bychom koneckonců měli přemýšlet o konzumaci čehokoliv.

JAK JE TO S VÁPNÍKEM ?

O nezbytnosti vápníku pro lidský organismus, a pro dětský obzvlášť, slýcháme denně a ze všech stran se na nás hrnou reklamy na potravinové doplňky obsahující kalcium. Nápis „obohaceno kalciem“ zaručuje vždy úspěšný prodej výrobků všeho druhu – mléčné nevyjímaje. Podlehnout takovému lákadlu je velmi snadné, leč bez alespoň základní znalosti metabolismu vápníku poněkud krátkozraké. Důležité je totiž vědět, že přísun samotného kalcia do těla nezaručí, že bude tento prvek správně vstřebán a využit. Aby byl vápník z potravy dobře využitelný, musí potrava současně obsahovat i určité množství hořčíku, fosforu, vitamínu A, C a D. Bez těchto prvků se vápník nemusí vůbec vstřebat nebo se jeho nadbytek ukládá na nežádoucích místech. Proto je na místě otázka, do jaké míry lze tolik propagované mléko považovat za spolehlivého bojovníka proti nedostatku kalcia. Běžně dostupné pasterizované mléko v tomto směru příliš nepomůže. Ač v něm sice najdeme kalcium v hojné míře, pasterizací se ničí enzymy, a tudíž je v takovém mléce vápník v mnohem hůře využitelné formě. Také nízkotučné výrobky přísun vápníku příliš nevyřeší, neboť v tuku, který z nich byl odstraněn, se rozpouštějí výše zmíněné vitamíny A a D.

Navíc při pravidelné konzumaci mléka a mléčných výrobků nastává poněkud paradoxní situace: větší příjem kalcia potlačuje zpětné vstřebávání hořčíku a rovněž trávení některých složek mléka může zvýšit spotřebu hořčíku. A tohoto prvku je v mléce velmi málo. Není proto žádoucí zajistit dětem velký příjem vápníku, je-li v potravě současně málo hořčíku. Jeho dostatek lze zabezpečit pouze při převaze potravin bohatých na tento prvek, tedy rozhodně ne konzumací mléka Nenabádám vás nyní k tomu, abyste dětem přestali mléko a mléčné výrobky podávat. Ale doporučuji nespoléhat se jen na něj a poohlédnout se i po jiných zdrojích vápníku. A nabízím triky, které pomohou vápník z mléka lépe využít: Kombinujte bílé jogurty či mléko se zelenou listovou zeleninou, která je bohatá na chlorofyl (obsahuje hořčík) a vitamíny C a D. Např. hlávkový salát posekaný či rozmixovaný v bílém jogurtu a dochucený špetkou bazalky bude vašim dětem mnohem prospěšnější než jogurt uměle ochucený a přibarvený. Navíc je i chuťově velmi zajímavý a může posloužit jako zdravý dezert celé rodině. Vhodné je také konzumovat mléko s kakaovým práškem, jehož vysoký obsah hořčíku napomáhá vstřebávání vápníku. Přidáte-li do kakaem ochuceného jogurtu ještě hrst cereálií, předložíte dětem nejen „dobrůtku“, ale ve všech směrech účinný prostředek proti nedostatku kalcia. A pokud vám opravdu záleží na dostatečném přísunu stavebního prvku kostí pro vaše děti, pak spíše než pravidelný přísun mléka zajistěte v jídelničku přítomnost máku, brokolice a ovesných vloček. Starším dětem můžete nabídnout i ořechy, sezamová a dýňová semena, neboť i ty jsou mnohem spolehlivějším zdrojem kalcia.

Důležité je ale si uvědomit, že přehánět se nemá s ničím, tedy ani s vápníkem. Není-li vápník správně využit, přetěžuje organismus a zanechává nepříjemné stopy na ledvinách a tepnách. Proto opět kladu důraz na nutný příjem hořčíku a vitamínu D. Také poukazuji na další faktory, které mají pro metabolismus vápníku velký význam. Nedostatek pohybu a nadměrný příjem solí velmi silně narušují proces absorpce vápníku. Sklenice mléka tyto faktory rozhodně nekompenzuje.

STRAVITELNOST

Kravské mléko obsahuje o 300 % více kaseinu než mléko mateřské. Kasein je bílkovina, jež se v žaludku srazí a vytvoří tvarohu podobnou hmotu, která je pro lidský organismus špatně stravitelná. Naše tělo musí vynaložit velké množství energie, aby se jí zbavilo.

Další negativum spojené s konzumací mléka je zahleňování organismu. Špatná stravitelnost některých bílkovin způsobuje to, že se sliznice potahují filmem, který zabraňuje jejich propustnosti. Proto se u lidí, kteří hojně konzumují mléko a mléčné výrobky, velmi často objevuje onemocnění horních cest dýchacích spojené s produkcí hlenu. V období, kdy dítě trpí rýmou či produktivním kašlem, se doporučuje mléko ze stravy úplně vyloučit.

Některé mléčné bílkoviny způsobují alergie a problémem je také mléčný cukr laktóza. Velké procento populace vykazuje vůči této složce

Nahrávám...
Nahrávám...