dnes je 3.1.2025

Input:

Koupání a plavání - 4-5 měsíční miminko

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.4.1 Koupání a plavání – 4-5 měsíční miminko

Mgr. Blanka Kolářová Sudíková

KOUPÁNÍ A PLAVÁNÍ MIMINKA

Večerní koupání je rituál. Je dobré, aby probíhal pokud možno ve stejný čas a ve stále podobném pořadí činností. V následujících řádkách najdete návod, který si přizpůsobte podle sebe.

V popisu koupání a plavání dvouměsíčního miminka jste se dozvěděli, co vše k této činnosti potřebujete. Tyto informace platí i pro děťátko starší. Vytvořte si v koupelně prostředí, kde bude fajn vám i vašemu miminku.

Teplota vody ve vaně se mění. Jak miminko roste, zvládá již lépe tepelné rozdíly a vy ho můžete bez obav otužovat. Voda by měla být teplá 32–33 stupňů Celsia. Tuto teplotu získáte pozvolným ochlazováním vody. Čím chladnější je voda ve vaně, tím aktivnější bude vaše miminko.

Nebojte se napustit do vany větší množství vody. Možná budete mít pocit, že vyplavíte sousedy, ale děťátko potřebuje stále více a více prostoru. Bude cákat ručičkama a kopat nožičkama a vy budete mít občas co dělat, abyste ho udrželi na ruce.

JAK DLOUHO A JAK ČASTO KOUPAT?

Jestliže plavete s miminkem již od narození, pak cítíte důležitost tohoto večerního rituálu. Intuitivně prodlužujete dobu koupání a plavete často. Když začínáte s plaváním, nespěchejte na sebe i miminko a vše dělejte podle svého naturelu. Doporučuji plavat alespoň třikrát týdně 10–20 minut. Delší plavání je fajn pro děťátko, ale velkou zátěží pro vaše záda. Je dobré zapojit tatínky a během koupání se klidně i vystřídat.

POSTUP PŘI KOUPÁNÍ A PLAVÁNÍ – ÚCHOPY:

  1. klubíčko

  2. držení miminka za hlavičku v poloze na zádech

  3. držení za hrudníček v poloze na zádech

  4. opičí úchop na zádech

  5. držení za hlavičku v poloze na bříšku

Držení za hlavičku v poloze na zádech a klubíčko si přečtěte v kapitole Koupání a plavání - 2měsíční miminko určené pro koupání dvouměsíčního miminka.

  1. 1. Vždy je dobré dávat děťátko do vany v klubíčku po zadečku a pozvolna ho zanořovat. Pak přehmátnout a držet ho za hlavičku a plavat na zádíčkách. Je třeba, abyste se oba na vodu a plavání naladili.

Obr. 1 – Odpočinek v klubíčku

  1. 2. V tom je poloha na zádíčkách výborná, a tak si dejte čas, střídejte ruce a odpočívejte v klubíčku (viz obr. 1). Bude-li se miminko v poloze na zádech hodně zaklánět, preferujte raději následující úchop za hrudníček. Uvidíte, jak se bude snažit mít hlavičku nad vodou. Po rozplavání přesuňte svoje ruce na hrudníček děťátka. Když uvolníte držení hlavičky, miminko intuitivně zapojí břišní svaly a hlavičku si drží samo.
  1. 3. Držte dítě oběma rukama za hrudníček (viz obr. 2), vaše palce směřují k sobě, skoro se dotýkají nehty. Nedržte děťátko za ramínka, ale opravdu za hrudníček, zhruba jeden centimetr pod prsíčky! Když děťátko vše zvládá, můžete ruce pozvolna přesouvat až k jeho kyčlím. Čím níž miminko držíme, tím více pracuje jeho tělíčko a posilují se svaly bříška. Půlroční dítě držíme v poloze na zádech za kyčle a ono krásně leží na vodě.

Obr. 2 – Držení za hrudníček

MOŽNÉ PROBLÉMY

  • .Jestliže miminko neudrží hlavičku, zaklání se a hlavička mu padá pod vodu, pak takové miminko má slabé bříško a je třeba nataženými prsty pod zádíčky jistit i hlavičku. Nebojte se, při troše tréninku to zvládnete, jen nezapomínejte, že vaše palce jsou proti sobě na hrudníčku a netlačí na ramínka dítěte. Vyškolená instruktorka vám také ukáže jednoduchý hmat z Vojtovy rehabilitační metody, kdy se stlačením bodu na hrudníčku stimulují břišní svaly. Pokud vaše miminko nevyvíjí vůbec žádnou snahu o přitáhnutí hlavičky a je mu více jak čtyři měsíce, nebojte se najít dobrou dětskou rehabilitaci a tam

Nahrávám...
Nahrávám...