dnes je 15.1.2025

Input:

Kdy a jak ukončit kojení

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.2.1 Kdy a jak ukončit kojení

MUDr. Eva Kudlová, CSc.

Světová zdravotnická organizace doporučuje kojení do dvou let nebo déle. Výzkum ukazuje, že dlouhodobé kojení je pro dítě výhodné nejen pro kvalitní výživu a ochranu před onemocněním. Má rovněž značný význam jako prostředek uspokojení, potěšení a komunikace mezi dítětem a matkou. Stejně jako v jiných vyvinutých zemích je u nás málo známo, že existuje přirozené odstavení, to znamená, že dítě samo přestane kojení vyžadovat. Ve společnostech, kde je dlouhé kojení podle potřeby normou, se děti obvykle samy přestanou chtít kojit mezi 3. a 4. rokem. Ve vyvinutých zemích dostane velmi málo dětí možnost „vyrůst z kojení“, protože věk obecně považovaný za vhodný k odstavení je mnohem nižší než věk, kdy by k odstavení došlo přirozeně.

Obr. 1 – Věk vhodný pro ukončení kojení je individuální

Nejvhodnější věk pro ukončení kojení je individuální. V ideálním případě by rozhodnutí ukončit kojení mělo být založeno na potřebách dítěte i vašich. Pokud chcete ukončit kojení kvůli nějakému problému, zvažte, zda jej vyřeší právě odstavení.

Ukončení kojení může být postupné, nebo náhlé. Postupné odstavení je nejlepší pro vás i dítě. Ať jsou vaše důvody k ukončení kojení jakékoliv, pokud můžete, postupujte velmi pozvolna a dítěti, které vás v tomto období bude obzvlášť potřebovat, věnujte mnohem více času a pozornosti než obvykle. Odstavování vyžaduje čas a trpělivost. Praktické detaily záleží na věku dítěte a přístupu, který zvolíte. Obecně platí pravidlo „nenabízej kojení ani neodmítej“.

JAK POSTUPNĚ UKONČIT KOJENÍ

  • Vynechejte jedno kojení denně každé dva až tři dny. To umožňuje, aby tvorba mléka klesala pomalu bez pocitů plnosti prsů.

  • Pokud máte problémy, stačí prsy odstříkat a napětí v prsou poleví.

  • Jako první vynechejte to kojení, o které dítě jeví nejmenší zájem, a pokud možno to, při němž máte prsy nejméně nalité.

  • Každý pár matky a dítěte je jiný, vyzkoušejte různé způsoby a použije ty, které budou vyhovovat vám oběma.

  • Některá kojení mohou být pro dítě důležitější než jiná. Pokud tomu tak je, pokračujte v těchto kojeních a vynechejte je jako poslední.

  • Někdy, třeba když je nemocné, může dítě vyžadovat častější kojení. Vyhovte mu. V odstavování můžete pokračovat později.

  • Odstavování nemusí probíhat způsobem „všechno nebo nic“. Pokud dítě na některých kojeních trvá i poté, kdy se vzdalo ostatních, můžete v nich po určitou dobu pokračovat.

  • Pokračujte ve vynechávání kojení, až vynecháte i kojení poslední.

  • Dítěti podávejte stravu lžičkou a tekutiny z hrníčku.

  • Podle věku nechte dítě, aby se zkoušelo krmit samo a pomáhejte mu nebo to nechte na něm, ale buďte připravena mu pomoci.

  • Neznepokojujte se, když prsa budou ještě několik měsíců vylučovat několik kapek mléka poté, kdy přestanete odstříkávat a pocity plnosti prsů vymizí. Je to normální.

NABÍZEJTE ZA KOJENÍ NÁHRADU, ODVÁDĚJTE POZORNOST DÍTĚTE

Aby se dítě kojení vzdalo, je potřebné mu nabídnout

Nahrávám...
Nahrávám...