dnes je 26.12.2024

Input:

Jak zhubnout po porodu

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.1.7 Jak zhubnout po porodu

MUDr. Irena Kubalová

Nejedna novopečená maminka řeší po porodu problém s nadváhou. Jak se těch přebytečných kil jen zbavit? Nyní nastává období, kdy je to mnohem snazší, ale současně i mnohem těžší než jindy. Ukážeme si proč, jak porozumět svému tělu a jakých chyb se vyvarovat.

Po porodu zcela fyziologicky zůstává „větší bříško“ a podle síly břišních svalů trvá několik týdnů, než se bříško vrátí do původního tvaru před porodem, zde záleží jen na ochotě maminky si tu a tam zaposilovat břišní svaly. Ale pokud nedošlo k výraznému přírůstku váhy během těhotenství, nemívá tato „chybička na kráse“ dlouhého trvání. Pokud však maminka v těhotenství výrazně přibrala, nebývá tahle cesta tak jednoduchá. Je důležité si uvědomit, zda se v době těhotenství takzvaně „nerozjedla“ a po porodu nepokračuje ve větších porcích, než jaké jedla před porodem, takže rada č. 1: Těhotenství už je za vámi! Nelze jinak, než se množstvím stravy přizpůsobit! Ale jak, že? Většina maminek kojila či stále ještě kojí a to je pomoc i svízel velkého významu. Svízel proto, že často na hormonálním a reflexním základě přetrvává velká chuť k jídlu, a pomoc proto, že do mléka odtéká velká část kalorií, které přijímáte. Obecně by se dalo říct, že podaří-li se vám přijímat jen vhodné množství stravy, nebylo a není lepšího hubnoucího prostředku než kojení.

ALE JAK PŘIJÍMAT JEN VHODNÉ MNOŽSTVÍ STRAVY ?

Je řada momentů, které si ani neuvědomujeme, ale kvůli kterým přijímáme mnohem více kalorií, než potřebujeme. Rádi bychom vás na nejčastější „krizové momenty“ upozornili. Zkuste si při čtení následujících řádek uvědomit, zda právě tohle není váš problém. Protože chybu mohu napravit, až když vím, kde dělám chybu!

  1. Pro řadu maminek je péče o zejména prvorozené miminko velkým stresem, neví si ještě často rady, no a stres pak zahání řadou sladkostí. Není zrovna toto váš případ?

  2. Péče o miminko může ženu nejen stresovat, ale i velmi časově vytížit a pak, místo běžné denní stravy, se jen v rychlosti odbývá rohlíky s něčím, většinou velmi tučným, kalorickým (sýry, salámy…). Na normální jídlo není ani pomyšlení.

  3. Žena již před graviditou měla značnou nadváhu a nestravovala se optimálně a těhotenství celý problém jen zvětšilo. Nezoufejte! Není vhodnější čas na to se sebou něco udělat než nyní, neboť máte velkou pomoc v odlivu energie kojením, či – pokud již nekojíte – tak ve vašem dítěti. Jak jistě uznáte, vaše ratolest je velkým čerpadlem vaší energie a bylo by škoda tuto situaci vhodným způsobem nevyužít.

Nejdříve jen malé připomenutí toho, co je skutečně vhodná strava pro vás. (Ze všech stran se jistě dozvídáte, kdy, kolik a čeho jíst, proto jen připomínáme.)

Při kojení, ale i poté, je nutné si dát pozor na dostatečný přísun vitaminů a minerálních látek, neboť vaše dítě se o ně v mateřském mléce neošidí, ale vám za chvíli budou v těle chybět. Je dobré i po ukončení kojení si dávat záležet na kvalitě a složení přijímané stravy. V organismu je při nevhodném způsobu stravování po ukončení laktace řada důležitých látek snížena pod minimální nutnou hranici, a pokud nedojde k jejich „dozásobení“, může se celý stav u maminky projevit nějakou nemocí, nejčastěji však pocity vyčerpanosti a únavy. A neboť řada žen právě v tomto období plánuje dalšího potomka, je dobré i novému človíčkovi připravit optimální start pro vývoj v děložní dutině.

Zejména doporučuji dávat pozor na dostatečný přísun vitaminu C, železa, vápníku a jódu! V Čechách je velmi málo jódu v přirozené stravě a řada žen trpí jeho nedostatkem, doporučuje se po celou dobu kojení užívat tablety s jódem. (Může vám je předepsat i pediatr, ke kterému s vaší ratolestí chodíte na kontroly.) Jód ovlivňuje činnost štítné žlázy, která se výrazně spolupodílí na našem metabolismu, a tak se jedná o prvek velkého významu, co se hubnutí týče!

Většinou přijímáme zbytečně hodně tuků a cukrů, ale kojící (či nastávající) matka potřebuje dostatek kvalitních bílkovin (tvaroh, jogurty, syrečky, vejce…). Nevhodné složení přijímaných bílkovin může ovlivnit třeba i kvalitu vašich vlasů, nehtů.

A také pozor na všechny „zaručené“ diety, většinou bývají jednostranné, s nedostatkem některých základních živin, o které nyní dítě a ani sebe nesmíte ochuzovat!

Denní kalorický příjem kojící ženy by měl být asi 10.000 kJ/den či 2650 kcal/den. Pokud přestanete kojit, sníží se samozřejmě energetická potřeba asi na 9000 kJ/den či 2385 kcal/den.

Nyní těch několik malých tipů, jak ze začarovaného kruhu kalorií ven:

  1. Dokud můžete, kojte! Lepší a bezpracnější způsob úbytku kalorií těžko vymyslíte.

  2. Zlaté pravidlo: Maximálně 5 malých jídel v průběhu dne, poslední jídlo pak nejdéle 4 hodiny před spaním.

  3. Co není doma, to nemůžete sníst! Nekupujte si domů řadu sušenek, pamlsků. Nemůžete-li jim odolat, dost maminkám pomáhá, když nakupovat začne manžel a jen to, co má napsané na papírku.

  4. Pokud už na vás mlsná přes den přijde, buďte připravené! Je dobré si hned ráno vyrobit jednoduchý zeleninový salát, nakrájet na mističku jablka, okurku či modelkami osvědčenou mrkev. Na drobné zobání třeba semínka dýně či pár slaných tyček. Cokoliv málo kalorického si dát pěkně na oči, a když přijde potřeba mlsat, sáhnout do připravené mističky místo po čokoládě.

  5. Když už nemůžete sladkému odolat, je lépe si něco doma sama upéct, můžete tak lépe ovlivnit množství cukru a tuku v dezertu. Nebo si vezměte několik rozinek či jiného sušeného sladkého ovoce, přijímáte tak sice hodně cukrů, ale žádné tuky a cukr se metabolizuje přece jen lépe. Navíc rozinek nejsme schopné sníst na posezení tolik jako tučné čokolády. Dále se osvědčil jako dezert bílý jogurt s

Nahrávám...
Nahrávám...