dnes je 21.12.2024

Input:

Jak předejít obezitě u dětí?

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.9 Jak předejít obezitě u dětí?

MUDr. Eva Kudlová, CSc.

JAK PŘEDEJÍT OBEZITĚ U DĚTÍ ?

Obezita je v naší populaci značným problémem a v dospělosti souvisí s řadou závažných obtíží. Potíže s obezitou mají už i děti. Protože dítě roste, vede zátěž kostry k deformaci páteře, vybočení kyčlí, kolenou a může omezit i růst. Podobně jako u dospělých nastávají i změny v tucích v krvi, zvýšený krevní tlak, křečové žíly. Důležité jsou psychické problémy pocházející z toho, že se dítě od svých vrstevníků liší. Od doby, kdy si to dítě začne uvědomovat se může stranit vrstevníků, protože se obává výsměchu, odmítá sportovat, protože je neobratné, nebo naopak přijímá úlohu „třídního šaška“.

OBEZITA JE ONEMOCNĚNÍ CELÉ RODINY

Rodiče obézních dětí často tvrdí, že dítě jí málo a obezitu zdědilo po nich. O genetické příčiny jde ale málokdy, daleko častější je nevhodný životní styl celé rodiny – a ten se „dědí“ ne jako genetická informace, ale jako napodobování nevhodných zvyků. Již malé děti rády napodobují dospělé, a proto, pokud chceme, aby naše dítě bylo štíhlé, je důležité, abychom se nejen snažili o správný životní styl dítěte, ale aby i náš životní styl byl správný.

Největší význam pro vznik obezity má špatný denní režim, nadměrný přísun nevhodně vybírané potravy a nedostatek pohybu. K častým nešvarům patří:

  • ráno nesnídat,

  • nedostatečně, případně nevhodně obědvat,

  • přijít z práce či ze školy a sníst vše, co je doma,

  • dát si velkou večeři,

  • po večeři, často při televizi, mlsat pochoutky, jako jsou sušenky, bramborové lupínky s vysokým množstvím energie z tuku a často i cukru nebo soli.

OBEZITĚ JE LÉPE PŘEDCHÁZET NEŽ JI LÉČIT

U kojenců je dobrou prevencí obezity kojení. Opakovaně je prokazováno spojení umělé výživy s obezitou. V průměru mají uměle živené děti vyšší přírůstky hmotnosti ve srovnání s kojenými dětmi. Je to jednak proto, že mateřské mléko se přizpůsobuje potřebám dítěte, a za druhé proto, že kojené dítě, pokud jde kojení dobře, vypije mléka přesně tolik, kolik potřebuje pro svůj optimální růst, kdežto při umělé výživě se někdy „přepíjí“.

ROZLOŽENÍ STRAVY V PRŮBĚHU DNE

Důležité je pravidelné stravování 5x denně. Naučte své dítě bohatě snídat, jíst dopolední i odpolední svačinu a nepřejídat se večer. Množství potravy snědené při jednom jídle se tak omezí, většina energie z potravy se využije v průběhu dne, a zamezí se tak vytváření tukových zásob.

VÝBĚR POTRAVIN

Podle doporučení pro výživu dětí v České republice a v některých dalších státech nemá být dětem do dvou let tuk ve stravě omezován. Malé děti totiž potřebují relativně více energie a zvládnou sníst menší objem potravy než větší děti a dospělí, proto potřebují, aby jejich strava obsahovala více energie. Po druhém roce ale platí pro děti podobná pravidla jako pro dospělé. Podívejte se na seznam vhodných a nevhodných potravin. Mezi nevhodnými jsou uvedeny i ty, které malým dětem běžně podáváme, např. plnotučné mléko po roce věku nebo rohlík, aby se kojenec naučil

Nahrávám...
Nahrávám...