dnes je 30.12.2024

Input:

Homeopatická a další přírodní léčba nejčastějších potíží u kojenců a batolat (2.)

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.6.2 Homeopatická a další přírodní léčba nejčastějších potíží u kojenců a batolat (2.)

MUDr. Judita Hofhanzlová

PROBLEMATICKÝ RŮST ZOUBKŮ

Chamomilla CH 5 nebo CH 9, D 6 – Podáváme alespoň 3x denně, pokud je dítě při růstu zoubků podrážděné, může mít teplotu s průjmem nebo s bolestí bříška.

Belladona CH 5 nebo CH 9, D 6 – Podáváme, pokud nedojde ke zlepšení po Chamomille a dásně dítěte jsou výrazně oteklé, zarudlé a bolestivé.

POPÁLENINY, OPAŘENÍ

Urtica urens CH 5, 9 nebo D 6 – Lék na popáleniny I. stupně a opaření. Popálené místo je živě červené a výrazně bolestivé. Zevní ošetření popálenin doporučuji provést dle níže uvedeného návodu. Tento lék rovněž podáváme u palčivých alergických kopřivek – bílé pupence, okolní kůže je červená, vyrážka vypadá jako ošlehnutí kopřivou. Lék může maminka užívat při akutním nedostatku mateřského mléka. Pozor!!! Nikdy nepodáváme preventivně proti nedostatku mléka.

Cantharis CH 5, 9 nebo D 6 – Při popáleninách II. stupně (vytvoří se puchýře) podáváme dítěti rozředěný ve sklenici vody velmi často. Vždy hlt nebo alespoň pár kapek za 5 minut po první dávce, poté za 10 minut, za 15 minut a pokračujeme alespoň 4x po hodině. Potom podle stavu dítěte 3 až 4x denně. Zevně ošetříme dle návodu uvedeného v kapitole o zevním ošetřování.

MÍSTNÍ LÉČBA POPÁLENIN:

Popálené místo co nejrychleji polijeme kopřivovou tinkturou nebo Combudoron tinkturou (Weleda) nebo tvrdým alkoholem a pokapeme Janovým olejem. Vatu nebo 3 vrstvy měkké bavlněné látky namočíme do výše uvedených tinktur nebo do tvrdého alkoholu, polijeme Janovým olejem a přiložíme na popáleninu.

Ránu je potřeba neprodyšně na několik hodin zabalit. Proto vystřihneme z igelitového sáčku čtverec, který bude o málo menší než vata přiložená na popálené místo, položíme ho na vatu a převážeme obvazem.

Bolesti by měly do 1/4 až 1/2 hodiny odeznít, tehdy necháme obklad přiložený alespoň 6 hodin. Pokud bolesti přetrvávají, přestože jsme obklad přiložili, sejmeme obvaz a celou proceduru s alkoholem a olejem opakujeme.

Pokud vidíme, že se vytvořily puchýře, začneme místo léku Urtica urens podávat v hodinových intervalech Cantharis.

Takto ošetřujeme běžné, ne příliš rozsáhlé popáleniny, u kterých nedošlo ke stržení kůže! Při poškození kůže nebo u rozsáhlých popálenin nemůžeme aplikovat na kůži tinktury nebo alkohol. Polijeme poškozené místo teplým třezalkovým olejem, překryjeme sterilní gázou nebo přežehlenou čistou bavlněnou látkou nasáknutou olejem a neprodyšně zabalíme, začneme velmi často podávat Cantharis a vyhledáme lékaře.

KAŠEL

U akutních horečnatých nachlazení podáváme na kašel výše uvedené Aconitum nebo Belladonu podle odpovídajících symptomů. Pokud nedokážeme níže uvedené léky dobře od sebe odlišit, podáváme střídavě léky oba – např. po 2 hodinách. Pokud jsou léky správné, zastavují velmi rychle záchvaty kašle.

Drosera CH 5, 9 nebo D 6 – Lék na suchý, drásavý, záchvatovitý kašel, horší se v noci v teplé posteli. Kašel je bolestivý, vyvolává bolest na hrudi.

Ipecacuana CH 5, 9 nebo D 6 – Vlhký nebo suchý dávivý kašel, záchvat kašle často končí zvracením.

ZÁNĚT SPOJIVEK, POTÍŽE SE ZÚŽENÝM SLZNÝM KANÁLKEM

Euphrasia CH 5, 9 nebo D 6 – Zarudlé spojivky s pocitem pálení a cizího tělesa v oku způsobené též alergickou reakcí. Hojné, dráždivé slzení a nedráždivý výtok z nosu.

Natrium muriaticum Ch 5, D6 – Podáváme 3x denně 4 až 5 dní při potížích s průchodností slzného kanálku, oko hnisá nebo neustále slzí. Pokud potíže neustoupí, je třeba požádat o radu profesionálního homeopata, který většinou zvolí správný lék pro konstituční typ dítěte.

DALŠÍ OPATŘENÍ:

  • Je možné, mimo vnitřní užívání globulí, vyrobit si kapky do očí. V lékárně koupíme destilovanou vodu, určenou k injekčnímu použití, pokud to není možné, převaříme Dobrou vodu, nalijeme do skleničky s kapátkem a vsypeme do ní 1 globuli Euphrasie. Třepeme do rozpuštění globule. Kapeme 3 až 4x denně 1 kapku do vnitřních koutků. Každý den vyrobíme kapky čerstvé.

  • Dětem kapeme do zanícených očí mateřské mléko, které má velmi hojivé a protizánětlivé účinky.

  • Několikrát denně otíráme oči záparem ze světlíku lékařského nebo měsíčku lékařského. Špetku sušené byliny přelijeme 2dl vroucí vody, po 10 minutách slijeme přes sítko, do vlažného roztoku namočíme tampon a otíráme. Každý den připravujeme čerstvé.

JAK PEČOVAT O DÍTĚ SE ZÁNĚTEM HRTANU (LARYNGITIDA)

V současné době se laryngitida u malých dětí vyskytuje velmi často a v mnoha případech je nebezpečná. Nemoc propuká náhle z plného zdraví, obvykle v noci. Dítě, které jste před pár hodinami uložili do postýlky zdravé, se budí vyděšené, úzkostné, se zvláštním, dutým, štěkavým, kokrhavým kašlem, může se dusit. Následující den se dítě chová jako zdravé, ale v noci může prodělávat další záchvaty laryngitidy.

Rodiče by měli znát základní opatření, kterými mohou svým dětem pomoci. Většinou se s nemocným dítětem jede do nemocnice, ale následující ošetření je třeba dítěti poskytnout před odjezdem k lékaři. Níže uvedená opatření přinášejí úlevu, dokonce ve většině případů odezní dušnost a vyděšené dítě se uklidní.

  1. Pokud se dítě probudí dušné, se zvláštním štěkavým kašlem, okamžitě otevřeme okno nebo balkon, s dobře oblečeným a zabaleným dítětem si sedneme k oknu a necháme je vdechovat chladný vzduch, který snižuje otok hrtanu. Pokud je venku teplo, sedneme si s dítětem k otevřenému mrazáku. Později je potřeba, aby dobře oblečené dítě spalo v nevytápěném pokoji, okno můžeme nechat pootevřené.

  2. Po lžičkách dáváme dítěti pít vlažný čaj z ječných krup, který výrazně snižuje otok hrtanu. Pokud by ho dítě odmítalo, přisladíme jej medem nebo ovocnou šťávou.

  3. Na krk přiložíme

Nahrávám...
Nahrávám...