dnes je 21.12.2024

Input:

Homeopatická a další přírodní léčba nejčastějších potíží u kojenců a batolat (1.)

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.6.1 Homeopatická a další přírodní léčba nejčastějších potíží u kojenců a batolat (1.)

MUDr. Judita Hofhanzlová

Ve svém vlastním životě a při své práci jsem si uvědomila, jak je důležité převzít na sebe velkou část odpovědnosti za zdraví své i našich dětí, naučit se je i sebe při běžných onemocněních ošetřovat.

Homeopatie je prastará léčebná metoda, založená na přírodním zákonu, který zní „podobné se léčí podobným“. Myšlena je podobnost symptomů nemoci s co možná stejným obrazem léku. Tato zákonitost je součástí přírody a při léčení ji využívali slavní lékaři, jako např. Hippokrates nebo Paracelsus. Homeopatií můžeme léčit většinu nemocí jemně, rychle a bez vedlejších účinků. Homeopatické léky se připravují z rostlin, minerálů a z produktů živočišných tkání.

Při akutních chorobách je důležité podat správný lék co nejdříve po objevení symptomů, tak je úspěšnost léčby pravděpodobnější. Na začátku nemoci, kdy jsou potíže nejakutnější a nejobtížnější, podáváme 1 globuli po půl až jedné hodině (dáváme obvykle rozpustit pod jazyk, u kojenců nabereme globulku na plastovou lžičku, nesaháme na ni prsty, stříkneme na lžičku trochu mateřského mléka, necháme rozpustit a poté dáme miminku do pusinky, rozpustit můžeme též v převařené vodě). Držíme se pravidla, že čím akutnější příznaky, tím častěji léky užíváme. Pokud je zřejmé zlepšování, intervaly mezi dávkami prodlužujeme. Akutní léky by měly rychle přinést úlevu (za pár minut, do několika hodin, nejdéle do druhého dne). Pokud se tak nestane, lék není správný a je třeba jej nahradit jiným. Zlepšování může být provázeno přechodným a krátkodobým zhoršením potíží.

Chtěla bych upozornit, že nalézt správný homeopatický lék na určitou nemoc právě pro vaše miminko je obtížné. Homeopatických léků je velké množství a není v možnostech laické veřejnosti ovládat všechny jejich symptomy, to je obtížné i pro samotného homeopata. Proto pokud mnou uvedené léky svými symptomy neodpovídají dané nemoci nebo za krátkou dobu po jejich podání nedojde k výraznému zlepšení, je potřeba vyhledat lékaře. Vůbec nejlepší je mít svého homeopatického lékaře, který vás naučí základní akutní homeopatické léky používat a v případě potřeby sám předepíše léky, které zde již nejsou uvedeny.

Níže uvedené léky jsou volně dostupné v lékárnách.

HOREČNATÁ ONEMOCNĚNÍ

Následujícími léky můžete léčit jakékoliv onemocnění s horečkou, pokud nemoci odpovídají uvedené symptomy léku.

Aconitum CH 5 nebo 9, D6 – Horečka bez pocení – horečnaté onemocnění způsobené nachlazením, přichází náhle a prudce.

Obecně tento lék podáváme při pocitu, „že na dítě něco leze“ (změna chování dítěte – odmítá jídlo, je spavé, živé dítě začne být neobvykle klidné). Nemoci propukají náhle, zejména po prochladnutí za větrného počasí. Nejdříve vzniká třesavka, poté vysoká teplota. Střídají se červené a bledé tváře, dítě má horkou suchou kůži, chybí pocení. Může být přítomna úzkost (dítě, které zdravé uložíme do postýlky, se v noci budí pláčem). Silná žízeň na studenou vodu. Nemoc propukne obvykle do půlnoci nebo se v noci horší. Tento lék podáváme do nástupu pocení, poté přejdeme na Belladonu. Pokud odpovídají výše popsané symptomy, podáváme lék při úpalu, zánětu středního ucha, hrtanu (laryngitida) – zde nemusí být přítomná horečka; chřipce, angíně, zánětu spojivek, při suchém kašli způsobeném nachlazením (suchý studený vítr)a dalších náhle vzniklých potížích, při kterých je jedním z hlavních symptomů strach. Akutní lék na šok psychický a fyzický.

Belladona CH 5 nebo CH9, D6 – Horečnaté onemocnění (nachlazení) s pocením, angína, chřipka, zánět středního ucha.

Lék na onemocnění provázené vysokými teplotami, s červenými tvářemi, pocením, halucinacemi, suchostí v ústech, světloplachostí, citlivostí na hluk a silnou žízní. Náhlý nástup onemocnění a bouřlivý průběh. Sliznice jsou malinově červené – u angíny je hrdlo malinově červené. Kruté pulzující bolesti při bolestech ucha, dítě reaguje na dotek v oblasti ucha bolestivě.

Pokud odpovídají symptomy, můžeme tento lék podat při úpalu, suchém kašli, zánětu spojivek, spále a jakémkoli jiném horečnatém onemocnění s pocením.

LÉČEBNÁ SÍLA HOREČKY

Jedním z velkých „nešvarů“ dnešní doby je potlačování horečky, která má léčebný účinek na nemocné tělo. Tělo se snižováním teploty pomocí antipyretik zbavuje možnosti samoozdravných procesů. Normálně probíhající teplota je projevem dobré imunity dítěte. Sražením teploty navíc dítě neudržíme v klidu a v teple, což je nejdůležitějším léčebným prostředkem při horečnatých onemocněních. Teploty od 38,5 výrazně omezují životní podmínky virů a bakterií.

Při vysokých teplotách je třeba opatrnosti u nejmenších dětí, které mohou mít sklon k tzv. febrilním křečím. Pokud je však dítě pod lékařským dohledem, podávají se mu homeopatické léky se symptomy horečky – Aconitum, Belladona, a je ošetřováno dalšími zevními prostředky, nemusíte mít z komplikací obavy.

ZEVNÍ LÉČEBNÁ OPATŘENÍ U HOREČKY:

  • Ve vyhřáté koupelně dítě rychle osprchujeme vlažnou vodou, teplota vody musí být pro dítě příjemná. Dítě mokré zabalíme do velké froté osušky a deky. Zaneseme je do postele a dobře přikryjeme.

  • Lýtkový zábal – je osvědčená metoda, která lehce teplotu snižuje (o půl až jeden stupeň), je doporučována při teplotách přes 39 °C. Odlehčuje oblast hlavy - malátnost, neklid a bolesti hlavy se zlepší nebo zmizí. Bavlněnou plenu několikrát složenou namočíme ve studené vodě, vyždímáme a zabalíme do ní bérec. Přes plenu položíme o málo větší flanelový šátek nebo suchou plenu, které překryjeme vlněnou látkou. Necháme působit půl hodiny, potom zábal sundáme a nohy osušíme. Zábal můžeme opakovat za hodinu.

  • Vysokou horečku snižuje čaj z ječných krup, který navíc velmi příznivě ovlivňuje postižené sliznice horních cest dýchacích.

RÝMA

Na horečnatá onemocnění s rýmou podáváme výše uvedené Aconitum nebo Belladonu. Výtok zde bývá většinou čirý, vodnatý.

Allium cepa CH 5 nebo CH 9, D6 – Nachlazení se slzením a s hojným, čirým, vodnatým, pálivým výtokem z nosu. Výtok je dráždivý a odírá horní ret. Časté kýchání, všechny obtíže se horší v teplé místnosti a lepší se venku na čerstvém vzduchu. Stav odpovídá pocitům, které maminky znají při krájení cibule.

Hepar sulfur CH 15, D30 – Podáváme 1x ráno a večer při hnisavé rýmě, při akutním onemocnění.

Sambucus niger CH 5 nebo CH 9, D6 – Podáváme 3x denně při „zadní rýmě kojenců“, dítě při dýchání chrčí, nejeví se jako

Nahrávám...
Nahrávám...