dnes je 24.11.2024

Input:

Finanční analýza - proč dělat finanční analýzu a jaké jsou základní finanční ukazatele

13.9.2024, , Zdroj: Verlag Dashöfer

301
Finanční analýza - proč dělat finanční analýzu a jaké jsou základní finanční ukazatele

Ing. Petra Jasanská, Ing. Martin Děrgel

Co je finanční analýza?

Finanční analýza

Finanční analýza je nástroj, který napomáhá k objektivnímu hodnocení hospodaření podniku. Je to systematický rozbor dat získaných z účetních výkazů podniku a dalších zdrojů.

Při hodnocení výsledků hospodaření podniku se nelze omezovat pouze na výsledky jednoho roku. Pro opravdu objektivní hodnocení je nutné do analýzy zahrnout i výsledky minulých období a uvažovat i o výhledu do budoucnosti.

Proč se zabýváme finanční analýzou

Finanční analýza poskytuje podklady pro rozhodování o fungování podniku, na rozdíl od účetnictví, které pro ni poskytuje data, která se váží jen k určitému okamžiku. Finanční analýza tak může být zdrojem pro dobré finanční řízení firmy (zajištění tvorby zisku, navýšení majetku, zhodnocení vloženého kapitálu, ale i zajištění platební schopnosti).

Výsledky finanční analýzy jsou významným podkladem pro finanční plánování, ale i pro investory a externí partnery firmy - např. pro získání úvěru, investiční potenciál firmy, informace pro výrobu, apod.

Co musím vědět před sestavením/zadáním finanční analýzy?

Zásadní je vědět, co mě na firmě nejvíce zajímá, který aspekt je pro mě, jako uživatele finanční analýzy, nejdůležitější.

Podle toho před sestavením (nebo zadáním ke zpracování) finanční analýzy stanovíme, jaké budou její cíle. Co má tedy analýza zjistit. Podle toho pak volíme nástroje analýzy – finanční ukazatele.

Jak vypadají finanční ukazatele?

Uveďme si to na příkladu jednoduchého finančního ukazatele - okamžité likvidity firmy.

Okamžitá likvidita = peněžní prostředky / okamžité splatné dluhy

Okamžitá likvidita vyjadřuje schopnost okamžitě splatit všechny závazky se splatností v daném okamžiku

Uživatelé finanční analýzy - kdo chce prostřednictvím finanční analýzy najít odpovědi na své otázky?

Může to být vedení společnosti či některých jejích úseků, sami vlastníci firmy nebo například bankovní ústavy a ostatní věřitelé.

Na co budou chtít znát odpovědi jednotliví uživatelé?

Vedení společnosti bude zajímat hlavně provozní analýza, řízení zdrojů a ziskovost podniku.

Vlastníci (např. akcionáři, které zajímá současná výnosnost akcií a její predikce) budou chtít znát ziskovost, velikost kapitálových a tržních ukazatelů.

Věřitelé (např. bankoví ústavy, které při poskytování úvěrů zajímá schopnost včas splatit závazky za dodané zboží – faktury, existence trvalých obchodních vazeb; dodavatele může zajímat kvalita a dochvilnost dodávek; zaměstnance pak zachování pracovních míst a mzdové dohody) se pak nejčastěji zajímají o likviditu a zadluženost podniku.

Finanční zdraví firmy

O tom, jak se firmě daří docilovat zisků, platit včas závazky a vůbec přežít v daném ekonomickém prostředí, vypovídá tzv. finanční zdraví firmy.

Základním kritériem pro dobré finanční zdraví firmy je schopnost včas a v plné výši dostát svým závazkům (platit faktury dle jejich splatnosti, splácet úvěry, vyplácet výplaty zaměstnancům), tedy likvidita podniku. Z dlouhodobého hlediska je pak důležitá i perspektiva dlouhodobé likvidity, tedy schopnost hradit své závazky i v budoucnu.

Druhým významným kritériem je pak schopnost dosahovat zisk, která zajímá nejen vlastníky firmy, ale i externí investory či banky poskytující úvěry. Míru dosahování zisku z vloženého kapitálu ukazuje výnosnost (rentabilita) kapitálu.

Z hlediska finančního zdraví můžeme zkoumat i samostatnost v rozhodování.

Nejdůležitější kritéria finančního zdraví podniku:

  • likvidita podniku

  • perspektiva dlouhodobé likvidity

  • schopnost dosahovat zisk

  • samostatnost v rozhodování

  • zhodnocování vloženého kapitálu

Opačným extrémem, tj. stavem, kdy má firma výrazné problémy s likviditou, které musí řešit zásahem do činnosti firmy, či jejím uzavřením je tzv. finanční tíseň. Mezi těmito dvěma krajními polohami existuje mnoho mezistupňů – např. pokud podnik roste, může mít problémy s likviditou.

Finanční analýza a její praxe - postup finanční analýzy

Pro získání kvalitních informací z finanční analýzy je vhodné dodržovat určitý postup. Příklad níže uvedený je pouhým návrhem, který musí být konkretizován a doplněn podle podmínek firmy a požadavků uživatele.

Příklad postupu finanční analýzy:

1. Co nejpřesnější stanovení cílů

2. Vybrání a zajištění zdrojů dat

3. Volba vhodných metod a ověření jejich využitelnosti pro dosažení zvolených cílů.

4. Ověření a základní předzpracování zdrojových dat

5. Použití zvolených metod

6. Posouzení a interpretace výsledků

7. Formulace závěrů a doporučení

Základní přehled zdrojů dat pro finanční analýzu

  • účetnictví - výkazy finančního účetnictví – rozvaha, výkaz zisku a ztráty, cash-flow, výkaz o změnách ve vlastním kapitálu a přílohy k těmto výkazům

  • manažerské účetnictví - různé typy výkazů, odpočty a kalkulační listy

  • výroční zprávy - obsahují, kromě výše uvedených účetních výkazů, další důležité údaje

  • prospekt cenného papíru

  • data vnitřního systému společnosti – statistické výkazy, vnitřní směrnice, mzdové a navazující předpisy

  • informace o firmách z externích zdrojů – odborný tisk, internet, obchodní rejstřík apod.

Omezení dat získaných z účetních výkazů

Nejvýznamnějším zdrojem dat pro finanční analýzu je bezesporu účetnictví firmy a účetní závěrka. Chceme-li získat prostřednictvím analýzy věrný obraz hospodaření společnosti, musíme mít na paměti, že data z účetnictví mají určitá omezení:

1. Oceňování v historických cenách, které znamená, že majetek v účetní evidenci je oceněn v cenách, které platily v době jeho pořízení. Neodrážejí však změny, které mohly proběhnout na trhu a tedy růst (pokles) tržní ceny majetku.

2. Vliv inflace.

3. Špatná porovnatelnost údajů v časové posloupnosti, ale i mezi jednotlivými podniky.

4. Další vlivy často nepeněžních faktorů.

Metody finanční analýzy

Kritéria volby vhodné metody finanční analýzy

Již víme, že je důležité vědět, co chceme zjistit (cíle finanční analýzy) a shromáždili jsme data z účetnictví podniku. Nyní potřebujeme zvolit metodu k dosažení zvolených cílů a ověřit si, zda je tato metoda vhodná.

Jako vodítko nám mohou sloužit kritéria pro volbu analýzy:

  • účelnost - metodu volíme tak, aby odpovídala předem určenému cíli.

  • nákladovost - náklady vynaložené na provedení analýzy by měly odpovídat její hloubce a rozsahu, stejně tak jako rizikům spojeným s rozhodováním, které se bude provádět na základě zjištěných výsledků.

  • spolehlivost - kvalitní využívání všech dostupných dat a spolehlivost vstupních informací.

I pro volbu metody existuje jakési zlaté pravidlo. Čím lepší metody - tím přesnější závěry! Z toho plyne snížení rizika špatného rozhodnutí a zvýšení pravděpodobnosti zlepšení situace podniku.

Prezentace výsledků

Provedením zvolených metod finanční analýza nekončí. Významná je vhodná prezentace výsledků. Ten, pro koho jsou výsledky analýzy určeny, jim musí dobře porozumět. Zadáváte-li tedy provedení analýzy, dbejte na to, aby její výsledky byly dodány ve srozumitelné formě.

Pokud budete koncovými uživateli finanční analýzy, chtějte

Nahrávám...
Nahrávám...