dnes je 15.1.2025

Input:

Co by měli vědět babička a dědeček aneb Máme vnouče!

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.4.1 Co by měli vědět babička a dědeček aneb Máme vnouče!

MUDr. Irena Kubalová

S narozením dítěte začíná nová etapa života nejen pro jejich rodiče, ale i prarodiče. Pro některé se vnoučátka stávají otázkou babičkovské a dědečkovské prestiže, pro někoho naplněním volného času. A někdy se bohužel pro „věčně mladé", lépe však řečeno stále nezralé babičky a dědečky, může stát potomek dětí spíše nevítanou součástí rodiny, která jim již poněkud ubírá puncu věčného mládí. My si však více povíme o soužití v rodinách, kde je narození dítěte vítáno všemi generacemi.

Po narození miminka se zejména babička stává neocenitelnou pomocnicí maminky, pomáhá rozptýlit její nejistotu a „nešikovnost“. Ale pozor, ne všechny rady babiček jsou ty staré zlaté dobré. Nezapomínejme, že generace dnešních babiček nevychovala často více jak 1, maximálně 2 děti, a to většinou s pomocí jeslí a školek. A navíc se proklamované „pravdy“ o péči o dítě od těch dob dost pozměnily.

Nejčastější sporná místa ve výchově bývají ohledně:

  • plen. Jednorázovou prostě babičky neznaly a je dobré si vyjasnit, zda je třeba kvůli kyčlím používat na „jednorázovku“ ještě i bavlněné k rozšíření, či nikoliv;

  • nočníku. Tytam jsou doby, kdy bylo ostudné, pokud batole neudržovalo čistotu již kolem 1 roku, a tak se nenechte prarodiči přemluvit k tvrdé nočníkové „drezúře“ a prostě dejte svému dítěti čas, tak jak velí zdravý rozum a jeho psychický vývoj;

  • režimu dítěte. Generace dnešních třicátníků byla vychovávána v přesném časovém rozvrhu, ve 12.00 oběd, ve 13.00 spánek… atd., protože sebemenší narušení režimu dítěte by ho jistě těžce poškodilo. Zkuste prostě babičkám vysvětlit, že se snažíte o pohodlí dítěte, ale nejste otroci hodinových ručiček a mírné výkyvy v denním režimu nemohou mazlíčka nijak ohrozit;

  • stravy. Zde asi vyvstane nejvíce sporných názorů a je jen na vás, jak si ty své ohledně výživy dítěte obhájíte. Babičky většinou nekojily či jen krátce a i způsob, čas a druh zaváděných příkrmů se dnes řídí jinými pravidly než před 30 lety. Snad vám v přesvědčování babiček o tom, že vaše názory jsou správné, pomůže i naše publikace.

Zatímco se kojenec bude měnit v batole, přibude řada sociálních interakcí a je třeba si v rodině domluvit jasná pravidla.

  1. Ač to může stát zejména babičky hodně sebezapření, je nutné, aby všichni přijali pedagogický směr matky. Tráví-li však (např. vzhledem k zaměstnání, nemoci matky) s dítětem většinu času někdo jiný (např. babička), měla by naopak matka přijmout její výchovný způsob.

  2. Prarodiče se stávají spíše pomocníky rodičů. Pomohou pohlídat vnoučátko v době, kdy matka

Nahrávám...
Nahrávám...