dnes je 27.12.2024

Input:

Aromaterapie pro 3 - 5 měsíční miminka

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.2.4 Aromaterapie pro 3 – 5 měsíční miminka

Mgr. Jana Hašplová

„Žádná stezka na světě není tak strmá, aby ji nezdobily květy.“

Karl Stieler

Aromaterapie – tedy v překladu z řečtiny péče pomocí vůně – je léčebná a harmonizující metoda užívaná už několik tisíc let. Aromaterapie působí psychoterapeuticky, ať už nesčetné léčivé účinky esenciálních olejů využijeme při masážích, koupelích, inhalacích, přikládání obkladů, provoněním prostředí pomocí aromalampy nebo v krémech. Všeobecně působí éterické oleje na tělesnou, emocionální i duševní složku. Mohou uklidňovat, stimulovat, harmonizovat, odstraňovat duševní a fyzické napětí i pomáhat k usnutí.

Oleje se vstřebávají pokožkou nebo dýchacím ústrojím, přecházejí do krevního oběhu a následně do všech částí našeho těla. Již po 3 minutách jsou v krvi prokazatelně přítomny účinné látky z aromaolejů a trvá přibližně 30 minut, než se absorbují do organismu a dostoupí plného účinku.

Děti reagují na vůně velmi dobře. Jejich reakce jsou spontánní a emotivní a s radostí a láskou přijímají aromaoleje jim příjemné. Naopak s očividným protestem se odvrátí, odstrčí lahvičku nebo se až zachvějí nevolí při vdechnutí vůně pro ně nepotřebné, nevhodné. Vlastní reakce dítěte je jedním z dobrých vodítek při výběru olejů, které chceme aplikovat.

Když se narodíme, začíná komunikace tím nejpřirozenějším – dotekem a vůní matky a děťátka. Nerušme tedy toto pouto a pokud nenastane potřeba řešit nějaký akutní problém, masírujme pouze velmi jemně vonícím rostlinným olejem.

V BĚŽNÉ PÉČI PRO MASÁŽ MIMINKA MŮŽEME UŽÍT NÁSLEDUJÍCÍ OLEJE:

  1. Jojobový – hydratující, má blahodárné účinky na pokožku, vhodný i při léčbě lupénky a ekzémů, obsahuje ochranný faktor č. 4 před UV zářením.

  2. Mandlový – lehce vstřebatelný, výživný, vhodný i pro citlivou pokožku. Je dobrý na ošetření popálenin nebo při přeslunění. Zklidňuje podráždění pokožky způsobené plenkami.

  3. Olivový – obsahuje velké množství vitamínu E. Je vhodný pro ošetřování suché popraskané pokožky se sklonem k zánětům. Užívá se na ošetřování ekzémů. Funguje jako prevence před vysoušecím účinkem vody.

  4. Slunečnicový – obsahuje vysoké procento kyseliny linoleové, je bohatý na vitamín E. Při dlouhodobém používání lehce vysušuje, proto je užitečné jej namíchat například s jojobovým nebo olivovým olejem v poměru 9:1. Zejména pro citlivou suchou pokožku můžeme poměr zvýšit až na 1:1.

  5. Pupálkový – obsahuje vzácnou kyselinu gamalinoleovou (GLA) působící proti volným radikálům. GLA je obsažena v mateřském mléce, kde vytváří imunitní faktor. Má příznivý vliv na kožní alergie u dětí. Pro zvýšení imunity miminka postačí přidat cca 5 kapek denně do masážní směsi.

Při kolice, respiračních chorobách a jiných problémech přidáme do 1 polévkové lžíce základního oleje 1 kapku éterického oleje.

Pokud miminko trpí kolikou, použijeme levanduli nebo heřmánek a několikrát denně promasírujeme bříško – viz tahy z protikolikové masáže (kapitola Masáže dětí a kojenců). Kojícím maminkám doporučuji pití anýzového a fenyklového čaje. Při větších problémech použijeme éterický olej z anýzu a fenyklu k masáži bříška. Tyto silice jsou však velmi silné, pro bezpečnost dítěte je proto vhodnější

Nahrávám...
Nahrávám...